Clement High battery
Email customisationRecliners Built in · Leather Omaha · Slate grey
infoW: 81 cm / D: 72 cm / H: 115.5 cm
Item# 282431000734101
Customize your own ideal chair



Clement Relax Chair Integrated Footrest
Clement Relax Chair Integrated Footrest lets you change positions smoothly and effortlessly. With Clement Function you can adjust the back angle and the build-in footrest. Clement with integrated footrest is electric with a motiontouch panel. The electric solution is available as cable or battery. This ensures you will find pleasure in every moment. The headrest is adjustable in hight and angle, to get the best position for reading or relaxing. The sell of the chair is available in different plywood surfaces and colors or as fully upholstered. The elegant aluminum legs are available in Wood Decor, black or polished aluminum.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | Omaha |
|---|---|
| Color Family | Omaha |
| Color | Grey |
| Colorname | Slate grey |
| Composition | 100 % Leather |
| Lightfastness | 5 |
| Thickness | 0,9-1,1 mm |
| Aniline | Corrected |
Legs & Feets
| Leg Description | Polished Aluminium |
|---|---|
| Leg Height | 11.7 |
| Leg Material | Aluminium |
| Leg Number | 101 |
| Leg Surface | Polished Aluminium |
Description
| Description | Clement Relax Chair Integrated Footrest lets you change positions smoothly and effortlessly. With Clement Function you can adjust the back angle and the build-in footrest. Clement with integrated footrest is electric with a motiontouch panel. The electric solution is available as cable or battery. This ensures you will find pleasure in every moment. The headrest is adjustable in hight and angle, to get the best position for reading or relaxing. The sell of the chair is available in different plywood surfaces and colors or as fully upholstered. The elegant aluminum legs are available in Wood Decor, black or polished aluminum. |
|---|---|
| Product Name | Clement Relax Chair Integrated Footrest |
| Frame Material | Steel Foam |
| Back type | fixed |
| Back Width | 62 cm |
| Back Height | 80.5 cm |
| Seat Type | fixed |
| Seat Width | 50 cm |
| Seat Depth | 54 cm |
| Seat Height | 51.5 cm |
| ChairsArmHeight | 62 cm |
Logistics
| Assembled Width | 81 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 72 cm |
| Assembled Height | 115.5 cm |
Similar items




)
)