Volden Low electric
Email customisationRecliners Built in · Leather Nature · Olive green
infoW: 81 cm / D: 68 cm / H: 106 cm
Item# 291335000722101
Customize your own ideal chair


Volden Builtin Relax Chair
Volden Function is designed with a gas spring mechanism which lets you change positions smoothly and effortlessly. Volden Function has a built-in footrest. The headrest is adjustable in height and angle, to get the best position for reading, watching TV or relaxing. The shell of the chair is available in 3 different plywood surfaces and colors or as fully upholstered. The legs are available in Wood Decor, polished aluminum and black.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | Nature |
|---|---|
| Color Family | Nature |
| Color | Green |
| Colorname | Olive green |
| Composition | 100 % Leather |
| Lightfastness | 3 |
| Thickness | 1,2-1,4 mm |
| Aniline | Aniline |
Legs & Feets
| Leg Description | Polished Aluminium |
|---|---|
| Leg Height | 11.7 |
| Leg Material | Aluminium |
| Leg Number | 101 |
| Leg Surface | Polished Aluminium |
Description
| Description | Volden Function is designed with a gas spring mechanism which lets you change positions smoothly and effortlessly. Volden Function has a built-in footrest. The headrest is adjustable in height and angle, to get the best position for reading, watching TV or relaxing. The shell of the chair is available in 3 different plywood surfaces and colors or as fully upholstered. The legs are available in Wood Decor, polished aluminum and black. |
|---|---|
| Product Name | Volden Builtin Relax Chair |
| Frame Material | Steel Foam |
| Back type | fixed |
| Back Width | 62 cm |
| Back Height | 71 cm |
| Seat Type | fixed |
| Seat Width | 50 cm |
| Seat Depth | 51 cm |
| Seat Height | 49 cm |
| ChairsArmHeight | 57 cm |
Logistics
| Assembled Width | 81 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 68 cm |
| Assembled Height | 106 cm |
Similar items




)
)