Loano
Email customisation3 seater · Fabric Copparo · Sandy beige
infoW: 244 cm / D: 105 cm / H: 84.5 cm
Item# 15332211460020
Customize your own ideal sofa
Combination: 3 seater



Loano sofa
Loano is a light weight sofa with high comfort and beautiful design details. The loose cushions gives it a soft and pleasant look. The stitching on the seat and a perfect sloping arm makes Loano one of a kind. Find the combination of the Loano sofa that suits your needs.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | 1 |
|---|---|
| Color Family | Copparo |
| Color | Beige |
| Colorname | Sandy beige |
| Oeko-Tex | Yes |
| Composition | 100 % Polyester |
| Martindale | > 25.000 |
| Lightfastness | 4 |
| Piling | 4 |
Legs & Feets
| Leg Description | Brushed Steel |
|---|---|
| Leg Height | 21 |
| Leg Material | Metal |
| Leg Number | 020 |
| Leg Surface | Brushed Steel |
Description
| Description | Loano is a light weight sofa with high comfort and beautiful design details. The loose cushions gives it a soft and pleasant look. The stitching on the seat and a perfect sloping arm makes Loano one of a kind. Find the combination of the Loano sofa that suits your needs.
|
|---|---|
| Product Name | Loano sofa |
| Back Type | loose |
| Back Height | 84.5 cm |
| Seat Type | loose |
| Seat Width | 218.5 cm |
| Seat Depth | 59.5 cm |
| Seat Height | 44.5 cm |
| Sofa Material Type | Wood (seat + back) |
Logistics
| Assembled Width | 244 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 105 cm |
| Assembled Height | 84.5 cm |





)
)