Petrone
Email customisation2.5 seater · Fabric Copparo · Sandy beige
infoW: 217 cm / D: 117 cm / H: 80 cm
Item# 34125211460
Customize your own ideal sofa



Petrone Sofa
Petrone is the ultimate lounge sofa. The large proportions ensure multiple seating positions and premium seating comfort. We assure you it is as comfortable as it looks. Petrone embraces your body and brings a laid-back expression to your living room.
With the hidden legs the sofa presents a low, comfortable look that invites relaxation at home.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | 1 |
|---|---|
| Color Family | Copparo |
| Color | Beige |
| Colorname | Sandy beige |
| Oeko-Tex | Yes |
| Composition | 100 % Polyester |
| Martindale | > 25.000 |
| Lightfastness | 4 |
| Piling | 4 |
| Romance Description | Copparo is produced by a world leader in advanced textiles and offers great value for money. A high tech polyester yarn is used and the fabric is woven on state of the art machinery. The design is contemporary and modern, yet has a soft and pleasant touch. |
Description
| Description | Petrone is the ultimate lounge sofa. The large proportions ensure multiple seating positions and premium seating comfort. We assure you it is as comfortable as it looks. Petrone embraces your body and brings a laid-back expression to your living room. With the hidden legs the sofa presents a low, comfortable look that invites relaxation at home. |
|---|---|
| Product Name | Petrone Sofa |
| Back Type | loose |
| Back Width | 84.5 cm |
| Back Height | 80 cm |
| Seat Type | fixed |
| Seat Width | 84.5 cm |
| Seat Depth | 58 cm |
| Seat Height | 41 cm |
| Sofa Material Type | Wood (seat + back) |
Logistics
| Assembled Width | 217 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 117 cm |
| Assembled Height | 80 cm |





)
)