Design Chair · Fabric Copparo · Sandy beige
infoW: 85 cm / D: 93 cm / H: 86 cm
Item# 10040001460060
Customize your own ideal chair



Sini Chair
Sini has a unique 3D bended plywood frame that ensures an exquisite design and comfort. The design lines of this chair provide you with a great place to rest. The high-pressure moulded solid aluminium leg gives an elegant yet strong base and it is possible to do a 360˚ swivel. A thick cold cured foam seat cushion combined with exclusive elastic belts provides a great all evening comfort.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | 1 |
|---|---|
| Color Family | Copparo |
| Color | Beige |
| Colorname | Sandy beige |
| Oeko-Tex | Yes |
| Composition | 100 % Polyester |
| Martindale | > 25.000 |
| Lightfastness | 4 |
| Piling | 4 |
| Romance Description | Copparo is produced by a world leader in advanced textiles and offers great value for money. A high tech polyester yarn is used and the fabric is woven on state of the art machinery. The design is contemporary and modern, yet has a soft and pleasant touch. |
Legs & Feets
| Leg Description | Black |
|---|---|
| Leg Material | Aluminium |
| Leg Number | 060 |
| Leg Surface | Black |
Description
| Description | Sini has a unique 3D bended plywood frame that ensures an exquisite design and comfort. The design lines of this chair provide you with a great place to rest. The high-pressure moulded solid aluminium leg gives an elegant yet strong base and it is possible to do a 360˚ swivel. A thick cold cured foam seat cushion combined with exclusive elastic belts provides a great all evening comfort. |
|---|---|
| Product Name | Sini Chair |
| Frame Material | Wooden frame / Cut foam |
| Back type | fixed |
| Back Width | 77 cm |
| Back Height | 70 cm |
| Seat Type | loose |
| Seat Width | 60 cm |
| Seat Depth | 56 cm |
| Seat Height | 49 cm |
Logistics
| Assembled Width | 85 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 93 cm |
| Assembled Height | 86 cm |




)
)
)