Stilo
Email customisationDesign Chair · Fabric Copparo · Sandy beige
infoW: 90 cm / D: 89 cm / H: 90 cm
Item# 10035001460060
Customize your own ideal chair



Stilo Chair
Stilo is a classic yet modern comfortable Design Chair dressed to impress. The perfect private escape - inviting you in with its soft flowing lines and feminine appearance. The hugging shapes and a seating comfort is out of this world. Stilo has pleasant armpads, good lumbar support, built-in neckrest and good proportions which gives it a great comfort. Stilo has a unique organic design swivel in either polished aluminum or black powder coat.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | 1 |
|---|---|
| Color Family | Copparo |
| Color | Beige |
| Colorname | Sandy beige |
| Oeko-Tex | Yes |
| Composition | 100 % Polyester |
| Martindale | > 25.000 |
| Lightfastness | 4 |
| Piling | 4 |
Legs & Feets
| Leg Description | Black |
|---|---|
| Leg Material | Aluminium |
| Leg Number | 060 |
| Leg Surface | Black |
Description
| Description | Stilo is a classic yet modern comfortable Design Chair dressed to impress. The perfect private escape - inviting you in with its soft flowing lines and feminine appearance. The hugging shapes and a seating comfort is out of this world. Stilo has pleasant armpads, good lumbar support, built-in neckrest and good proportions which gives it a great comfort. Stilo has a unique organic design swivel in either polished aluminum or black powder coat. |
|---|---|
| Product Name | Stilo Chair |
| Frame Material | Wooden frame / Cut foam |
| Back type | fixed |
| Back Width | 88 cm |
| Back Height | 72 cm |
| Seat Type | loose |
| Seat Width | 45 cm |
| Seat Depth | 53 cm |
| Seat Height | 50 cm |
Logistics
| Assembled Width | 90 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 89 cm |
| Assembled Height | 90 cm |




)
)
)