Loano
Email customisation2.5 seater + Open end · Fabric Copparo · Sandy beige
infoW: 290 cm / D: 229.5 cm / H: 84.5 cm
Item# 15303211460020
Customize your own ideal sofa
Combination: 2.5 seater + Open end



Loano sofa
Loano is a light weight sofa with high comfort and beautiful design details. The loose cushions gives it a soft and pleasant look. The stitching on the seat and a perfect sloping arm makes Loano one of a kind. Find the combination of the Loano sofa that suits your needs.
Specifications
All measurements can vary +-3%
Fabric
| Price Group | 1 |
|---|---|
| Color Family | Copparo |
| Color | Beige |
| Colorname | Sandy beige |
| Oeko-Tex | Yes |
| Composition | 100 % Polyester |
| Martindale | > 25.000 |
| Lightfastness | 4 |
| Piling | 4 |
| Romance Description | Copparo is produced by a world leader in advanced textiles and offers great value for money. A high tech polyester yarn is used and the fabric is woven on state of the art machinery. The design is contemporary and modern, yet has a soft and pleasant touch. |
Legs & Feets
| Leg Description | Brushed Steel |
|---|---|
| Leg Height | 21 |
| Leg Material | Metal |
| Leg Number | 020 |
| Leg Surface | Brushed Steel |
Description
| Description | Loano is a light weight sofa with high comfort and beautiful design details. The loose cushions gives it a soft and pleasant look. The stitching on the seat and a perfect sloping arm makes Loano one of a kind. Find the combination of the Loano sofa that suits your needs.
|
|---|---|
| Product Name | Loano sofa |
| Back Type | loose |
| Back Height | 84.5 cm |
| Seat Type | loose |
| Seat Depth | 59.5 cm |
| Seat Height | 44.5 cm |
| Sofa Material Type | Wood (seat + back) |
Logistics
| Assembled Width | 290 cm |
|---|---|
| Assembled Depth | 229.5 cm |
| Assembled Height | 84.5 cm |





)
)